0464 220 00 99

bilgi@baldudak.com.tr

ÇALIŞMA SAATLERİ   09:00 - 17:00

BLOG
Anasayfa Blog ''Arı varsa hayat var.''

''Arı varsa hayat var.''

09 Ağustos 2022

Arı ve yaşam arasındaki bağın önemine dikkat çekmek gerekiyor. Mayıs ayında, kuzey yarımkürede tozlaşmanın ve arıların üremeye başladığı, güney yarımkürede ise arı ürünlerini hasat etme zamanı yaklaşıyor. Ekosistemin belki de en önemli canlıları, dünyanın kadim emekçileri olan arılar, milyonlarca yıldır yeryüzündeler...

Peki, bal ne zamandan beri insanoğlunun vazgeçilmezleri arasında ? İspanya’da Valencia yakınlarındaki bir mağaranın duvarına kazınmış en az on bin yıllık resimde bal sağımı yapan bir insanın silueti olduğuna göre “on binlerce yıldır” diyebiliyoruz.

 

Ölümsüzlük iksiri


Bal, gençlik, mutluluk, ölümsüzlük iksiri gibi kabul edilen değerli bir besin. Yararlarının başında antimikrobiyal ve antifungal (mantar enfeksiyonlarına karşı) özellikleri geliyor. Bu sayede yaraların iyileşmesine, bakteri ve mantar gelişiminin önlenmesine katkı sağlıyor, bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor ve güzel olan bir diğer yönü asla bozulmuyor, kokmuyor; yeter ki nem, ışık olmasın. 

Balın iki düşmanı var: Işık ve nem. Ağzını kapatıp karanlık bir yere koyduğumuz sürece istediğimiz kadar saklayabiliyoruz; açtıktan sonra yeniden iyice kapatmak koşuluyla...


“Arılar varsa yarınlar var.”

Son yıllarda yaşanan arı ölümleri nedeniyle balarısı popülasyonunda da düşme yaşanıyor. Viral hastalıklar, küreselleşme nedeniyle dünyaya daha hızlı yayılan yeni zararlılar, tarımsal alanı daraltan kentleşme, iklim değişikliği arıların yaşamını tehdit ediyor. 2018 yılında ABD'de arı üreticileri her 10 bal arısı kolonisinin 4'ünü kaybetti; ABD'deki bal üreticileri için tarihin en kötü kışı geçti. 

Rusya'da da 20 bölgede toplu arı ölümleri gerçekleşti. Güney Afrika'da 2019 Kasım ayında en az bir milyon arı öldü. Ölümlerden fipronil maddesi sorumlu tutuldu. Kanada, Meksika, Arjantin ve Türkiye'de toplu arı ölümleri yaşandı. Kısacası ekolojik sisteme ve doğaya sahip çıkmazsak yarınlarımız kendi ellerimizle tehlikede. 

Arılar varsa yarınlar var çocuklara ve erişkinlere yönelik arıcılık ve arılarla ilgili dikkat çeken projeler gerçekleştirmeliyiz. Hep birlikte ekosisteme katkı vermeliyiz.
 

Bal ve arı kaliteli yaşamın, sağlığın sırrı 

 

İnsanın müdahale etmediği, arının doğal üretimi olan bütün ballar aynı kalitededir; ancak arıcı müdahale etmese bile kontamine olan herhangi bir bölgede arı varsa dışarıda akan sudan veya ağaçlara yapılan ilaçlamadan, doğadan tehlike gelebilir. Bu vesile tüm arıcı kardeşlerimizin ekosistemini daha iyi duruma getirmek adına çalışmalarımızı sürdürmeliyiz tüm bilimsel araştırmalar şunu gösteriyor ki:


"Arı varsa hayat var."

 

Bu sebepledir ki biz arıları saygı duyulacak bir canlı, dost olarak görmeliyiz.
İsmini de "Hz. Arı" olarak ifade etmeliyiz.
Bir damla bal için bir arı hayatını ortaya koyarak kaç tur çiçeğe gidip geldiğini bilmeliyiz. Bir gram bal için arı hayatını ortaya koyuyorsa bir damla balın kıymetini bilmeliyiz...Bu yazı 303 kere okundu.

DİĞER YAZILAR

Web Sitemiz Yenilendi

26 Mart 2020

Bizi Arayın 0464 220 00 99

Bizi Arayın 0464 220 00 99

Yaylacılar Köyü Yaylacılar Küme Evleri No : 206 Rize / İyidere
0464 220 00 99
0538 34 000 53
bilgi@baldudak.com.tr

SERTİFİKALAR

Sertifikalarımız incelemek ve firmamız hakkında bilgi sahibi olmak için lütfen tıklayınız.

Bu site DumanSoft internet hizmetleri tarafından hazırlanmıştır.